Co potřebuje žena při onkologické léčbě? „Nebýt na to sama“

Pro všechny ženy, které se v Brně léčí s onkologickým onemocněním, je otevřen projekt „Nebýt na to sama“. Představuje prostor pro vzájemné sdílení, zprostředkuje kontakty s odborníky z oblastí psychologické či sociální. Nabízí speciální lekce jógy a tance určené přímo pro onkologické pacientky či psychoterapeutickou skupinu. V rámci projektu byla otevřena první specializovaná onkokosmetická poradna v České republice. Další aktivity a workshopy projekt postupně spouští.

Iniciátorkou a nositelkou projektu Nebýt na to sama je bývalá onkologická pacientka Andrea Nováková, která vysvětluje svou motivaci:

„V okamžiku, kdy vám do života vstoupí onkologické onemocnění, je celkem jedno, kolik je vám let, jaké je vaše postavení a kolik máte kolem sebe blízkých osob. Je to situace, která otřese vším, co jste ve svém dosavadním životě považovala za stálé a bezpečné.

V tomto okamžiku je důležité vědět, že stejně jako vy se cítila většina žen před vámi, a v ten samý okamžik řeší stejný problém další ženy. Důležité je NEBÝT NA TO SAMA! A to byl důvod vzniku projektu, který se za podpory občanů v soutěži Magistrátu města Brna „Dáme na Vás“, stal jedním z vítězných projektů a jehož prostřednictvím můžeme pomáhat dalším ženám, které už na to nebudou samy!“

Další členky týmu, které mají osobní zkušenost s léčbou ve Fakultní nemocnici Brno doplňují: „Protože si uvědomujeme, že jsme jen malinký vzorek obrovské skupiny onkologických pacientek, rozhodly jsme se využít svých zkušeností a nabídnout pomoc dalším ženám. Víme, jak onkologické onemocnění dokáže obrátit život vzhůru nohama. Otestuje vztahy, odvahu i vytrvalost. Ale přinese také trochu jiný pohled na život.

Rády bychom proto využily našich zkušeností a podpořily další ženy, které se potýkají s podobným osudem. Chceme jim alespoň částečně zpříjemnit cestu léčbou, nabídnout aktivity, které budou prospěšné nejen pro pacientky samotné, ale i pro jejich blízké – partnery, děti.“

V současné době mohou pacientky, které se léčí se svým onkologickým onemocněním v Brně, využít následujících aktivit:

  • Onkokosmetická poradna – odborné vyšetření pomocí přístroje na typizaci kůže zasažené ozařováním, chemoterapií, imunoterapií nebo hormonální léčbou, poradenství včetně problémů spojených s růstem a kvalitou vlasů
  • Speciální lekce jógy pro onkologické pacientky
  • Lekce terapeutického tance pro onkologické pacientky
  • Psychoterapeutická skupina pro pacientky v léčbě – uzavřená skupina pod odborným vedením zkušeného psychologa
  • Arteterapie probíhající ve výtvarné dílně v areálu MOÚ

V rámci projektu se brzy uskuteční další aktivity jako jsou:

  • Hlídání dětí pro pacientky, které docházejí na léčbu v některém z brněnských zařízení.
  • Pracovní listy pro děti, jejichž maminky onkologickou léčbou procházejí. Tato aktivita se chystá pod odbornou garancí klinické psycholožky Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno a LF MU Mgr. Petry Bučkové.
  • V prosinci se uskuteční předvánoční setkání, na které jsou ženy i jejich blízcí srdečně pozváni.

Pro aktuální přehled a přihlášení k aktivitám pokračujte na www.nebytnatosama.cz a sledujte sociální sítě projektu.

Projekt získal finanční podporu od Magistrátu města Brna v soutěži Dáme na vás – participativní rozpočet, realizátorem projektu je Liga proti rakovině Brno.

Všechny aktivity

Zůstaňme spolu
v kontaktu

Jednou za čas vám pošleme novinky od nás spolu s doporučeními, jak pečovat o své zdraví.

Potvrdit