Představujeme Aniball

Představujeme vám dalšího partnera Nadačního fondu Proni – brněnskou společnost RR Medical s.r.o., která vyrábí zdravotnickou pomůcku pro předporodní přípravu Aniball. Jelikož se nám na Gynekologicko-porodnické klinice FN Brno Aniball osvědčil, rádi bychom vám ho představili blíže.

V naší porodnici jsme se s Aniballem poprvé setkali v roce 2015. Jednak nás překvapila řada žen, zejména prvorodiček, které neobvykle dobře znaly techniku tlačení v druhé době porodní. Následně nám prozradily, že před porodem cvičily s Aniballem. Zároveň se nás v předporodních kurzech začaly ženy čím dál častěji ptát, zda bychom jim Aniball doporučili.

Co je Aniball a k čemu se používá

Aniball je zdravotnický prostředek k nácviku vědomého uvolnění pánevního dna ve spolupráci s dechem. Ženy si mohou nanečisto vyzkoušet pocit nutkání na tlačení, který vyvolává hlavička miminka v druhé době porodní.  Učí se s tímto tlakem pracovat – za pomoci dechu a vhodně zvolené polohy se uvolnit pro hladší průchod miminka a prevenci poranění.  Jsou potom na tento okamžik lépe připraveny, získávají potřebnou sebedůvěru.

Porodní poranění

Tématu porodního poranění, možnostem, jak mu předejít a jak o případné poranění pečovat se věnujeme na našem webu. Jedná se o součást porodu, která se, stejně jako řada dalších faktorů, nedá nikdy zcela předpovědět. Známe ale způsoby, jak tkáň připravit a tak poranění předejít. Mezi možnosti prevence řadíme: masáž hráze, sedací koupele nebo právě cvičební pomůcku Aniball.

Před cvičením s Aniballem

Pokud se rozhodnete cvičit s pomůckou Aniball, doporučujeme se důkladně seznámit se správnou technikou jejího používání. Tyto informace vám mohou předat také naše porodní asistentky na individuálních konzultacích nebo při návštěvě ambulance porodních asistentek.

Na úvod se vždy ujistíme o vaší zdravotní a porodnické anamnéze. Cvičení vám nedoporučíme v případě, kdy trpíte častými záněty či výtoky z pochvy, máte patologicky umístěnou placentu nebo jiný diskomfort. Okamžitě byste měla přestat s cvičením v případě krvácení či děložní tonizace. V rámci přípravy se dozvíte, kdy je vhodné začít cvičit (tedy od kterého týdne těhotenství), jak dlouho by mělo vaše cvičení trvat, jakou polohu ke cvičení zvolit či jakým způsobem balonek zavádět.

Těhotná žena

Praxe v naší porodnici

Naše porodní asistentky se vás v rámci příjmu k porodu pro úplnost zeptají, zda jste vyzkoušela některou z možností prevence porodního poranění. Případně nám tuto skutečnost sama sdělte. U porodu potom samozřejmě používáme postupy, které vedou k tomu, aby porodní poranění bylo žádné nebo minimální. Jedná se o teplý obklad, masáž hráze při porodu, zpomalení prořezávání hlavičky, chránění hráze, řízené prodýchávání. Zda bude potřeba provézt epiziotomii (nástřih hráze), není nikdy možné předvídat. Mezi situace, kdy k ní přistupujeme, je ohrožení dítěte nebo zamezení většího poranění u ženy. Nikdy neděláme tento zákrok rutinně a vždy jen se souhlasem ženy.

Závěrem bychom rády všechny ženy ujistili, že i přes to, že máme s pomůckou Aniball v naší porodnici dobré zkušenosti, je potřeba mít na mysli, že se jedná jen o jednu z možností, jak se na porod připravit, a že se dá krásně porodit i bez její pomoci. 

Příběh Aniballu

Myšlenka Aniballu se zrodila přímo u nás na Obilním trhu. Slovy tvůrkyně Aniballu, Renaty Zichové:

"Před prvním porodem jsem cvičila s pomůckou, která nebyla určena pro těhotné ženy, ale princip byl podobný. Dávalo mi to smysl… Vyzkoušet si pocit tlaku v porodních cestách, zkusit, jak se liší vypuzování v různých polohách, zjistit, jak funguje moje pánevní dno, jak vše ovlivňuju dechem. Pro mě tehdy zásadní věci, které mi pomohly v sebevědomí a uvědomění, že mé tělo umí reagovat na podněty z hlavy. 

V Brně na Obilňáku jsem porodila dceru Aničku, bez poranění, bez použití medikamentů, bez zásahů. Už v porodnici se zrodila myšlenka vytvoření pomůcky pro těhotné, která by jim takovou přípravu zprostředkovala. Pojmenovala jsem ji částečně po své dceři a po 3 letech práce přivedla na trh. 

Za sebe můžu říct, že přestože jsem "mámou Aniballu", nemyslím si, že je to zázračný výrobek, který něco udělá za vás nebo zajistí hladký porod. Není určen pro všechny těhotné a je úplně v pořádku, když o něj žena nemá zájem.

To, co je nejdůležitější, a to nejen v době těhotenství, je naslouchat své intuici a cítit, co je pro mě bezpečné a smysluplné. Jak já říkám, následovat, co "mi ladí"."

Renata Zichová a Lukáš HrubanRenata Zichová, tvůrkyně Aniballu, a Lukáš Hruban, primář pracoviště Obilní trh Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno

***

Čtěte pečlivě návod k použití a informace, které se vztahují k bezpečnému používání zdravotnického prostředku. Aniball je zdravotnickým prostředkem určeným pro předporodní přípravu, prevenci poranění hráze a stresové inkontinence moči.

Všechny aktivity

Zůstaňme spolu
v kontaktu

Jednou za čas vám pošleme novinky od nás spolu s doporučeními, jak pečovat o své zdraví.

Potvrdit