#Onkogynekologie #Vzdělání pro zdravotníky

Loni Ghana, letos Rwanda. Lékaři Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno pomáhají v Africe

#Onkogynekologie #Vzdělání pro zdravotníky

Loni Ghana, letos Rwanda. Lékaři Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno pomáhají v Africe

Sdílení zkušeností, znalostí a podpora, to zahrnovala mise onkogynekologického týmu v Rwandě. Přední čeští onkogynekologové, prof. MUDr. Michal Zikán, Ph.D. z Fakultní nemocnice Bulovka a náš přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno doc. MUDr. Vít Weinberger, Ph.D., zahájili spolupráci s kolegy z Rwanda Military Hospital. 

Cílem týdenní mise konané v rámci humanitárního programu MEDEVAC v termínu od 14. do 20. května 2023 bylo předání zkušeností v oblasti komplexní péče o pacientky. Prof. Zikán a doc. Weinberger tak s lékaři z Rwanda Military Hospital sdíleli své zkušenosti v oblastech klinických vyšetření, ale i ultrazvukové diagnostiky a operativy.

„Místní lékaři nás přijali doslova s otevřenou náručí a plně naslouchali našim zkušenostem. Již při naší návštěvě jsme se dohodli na termínu stáže rwandských zdravotníků u nás. V příštím roce bychom jeli my opět do Afriky. Jsem za toto propojení velmi rád. Dle mého názoru je sdílení zkušeností specializovaných pracovišť v méně rozvinutých zemích jedním ze zásadních a potřebných výstupů, které by mělo evropské zdravotnictví činit,” popisuje doc. Weinberger.

 

Týden, který prof. Zikán a doc. Weinberger strávili v Rwanda Military Hospital, využili v maximální efektivitě. Za dva dny vyšetřili desítky pacientek, na nichž ukazovali kolegům možnosti ultrazvukové diagnostiky a stagingu zhoubných gynekologických nádorů. Následující dva dny strávili na operačním sále, kde provedli společně s rwandskými kolegy operace pro karcinom ovaria, děložního hrdla i vulvy. V rámci přednáškového, resp. edukačního dne, pak promítli desítky videí a obrazové dokumentace a prošli mnoho stěžejních přednášek týkajících se onkogynekologických problematiky. 

„Mise má nejen medicínský, ale i edukační charakter, a to pro obě zúčastněné strany. A právě proto je třeba na takovém charakteru vzájemné spolupráce nadále trvat,” doplňuje doc. Weinberger. 

 

Rwandská mise nebyla první, které se náš zdravotnický tým v rámci humanitárního programu MEDEVAC zúčastnil. V roce 2021 jsme vypravili šestičlenný zdravotnický tým do Tamale Teaching Hospital v Ghaně. Při první misi se náš tým seznamoval s místním prostředím, navazoval kontakty, sdílel své zkušenosti a vykonal 42 náročných operací. Více o výpravě v roce 2021 si můžete přečíst na webu Nadačního fondu Proni, který podporuje vzdělávání, ale i sdílení zkušeností lékařů GPK FN Brno: https://www.fondproni.cz/aktivity/60-tym-gynekologicko-porodnicke-kliniky-na-humanitarni-misi-v-ghane. 


Šest zdravotníků z naší kliniky vyrazilo do Tamale Teaching Hospital v Ghaně i v říjnu 2022. Během této mise požádalo o poskytnutí zdravotnické péče více než 200 ghanských žen. Z nich lékaři Tamale Teaching Hospital vybrali k operaci 105 vhodných pacientek. Tyto ženy byly vyšetřeny našim týmem a k operaci bylo indikováno 85 pacientek. Společně s personálem Tamale Teaching Hospital vytvořila naše skupina 3 operační týmy a podařilo se úspěšně odoperovat všech plánovaných 85 pacientek. 


Další výprava do Tamale Teaching Hospital je plánovaná na podzim tohoto roku. 
 
 

Všechny aktivity

Zůstaňme spolu
v kontaktu

Jednou za čas vám pošleme novinky od nás spolu s doporučeními, jak pečovat o své zdraví.

Potvrdit