Jana Staroňová: "Jaké to je, když znáš svou porodní asistentku."

maminka Jana Staroňová:

U druhého porodu jsem měla možnost, a dá se říci především i čest, rodit s dohodnutou porodní asistentkou. Jelikož první porod (především poporodní období) neprobíhal zrovna bez komplikací, přineslo mi to určitý pocit klidu a bezpečí. 

S porodní asistentkou jsem se seznámila již při první kontrolní návštěvě v nemocnici, kde si se mnou popovídala o prvním porodu, o mém aktuálním zdravotním stavu a dodala mi pocit sebedůvěry. V den porodu jsem porodní asistentku kontaktovala, že jsou kontrakce natolik pravidelné a intenzivní a ohlásila jsem odjezd do nemocnice. V nemocnici již o mě věděli, vyšetřili mě a přijali mě k porodu. Stále jsem měla dobrý pocit, především z toho, že vím, kdo bude se mnou u porodu, že to nebude žádná neznámá porodní asistentka, ale Katka, která stačila i za tak krátkou chvíli, co jsem ji znala zapůsobit na mě tak, že veškeré obavy, které mě provázely v průběhu těhotenství ze mě spadly a já se cítila bez obav a v těch nejlepších rukách. 

Jelikož jsem měla pozitivního streptokoka, musely jsme nechat vykapat a působit antibiotika. Za tu dobu působení jsme si s Katkou povídaly o všem možném a má důvěra v ní a dobrý pocit se čím dál tím víc zvyšoval a já ani na chvilku nepochybovala o tom, že všechno proběhne v pořádku a nepociťovala jsem žádné obavy ani strach. 

Jakmile jsme mohly začít porod posouvat dál, proběhl klystýr, praskla voda, několik velmi intenzivních kontrakcí, během kterých jsem poslušně, s respektem a obrovskou důvěrou naslouchala instrukcím Katky a asi za hodinu a patnáct minut po několika zatlačeních byl ten můj malý poklad na světě. 

Po porodu jsem neměla absolutně žádné komplikace. Za pár dnů jsem byla plná síly, i po nástřihu jsem mohla bez sebemenších omezení sedět, ležet, dělat cokoliv a radovat se z miminka. Bez sebemenších pochyb můžu říci, že mají na to vliv především pocity klidu, bezpečí, jistoty, důvěry a respektu, které mě celou porodní dobou provázely s ohledem na to, že jsem měla možnost rodit se známou porodní asistentkou, díky které veškeré pocity strachu beznaděje a pochyby byly rázem ty tam. 

Ještě jednou moc Ti děkuji Kači!  

 Porodní asistenka Katka Jurdová:

 S Janičkou jsem se seznámila asi jeden měsíc před porodem. Jana je velmi sympatická, příjemná a milá. Domluvily jsme se, pokud to bude možné, že přijedu k jejímu porodu. Byla druhorodička a už měla představu o průběhu svého porodu. Mluvily jsme spolu o průběhu prvního porodu. Na co mě upozornila bylo, že při prvním porodu došlo k natržení hráze, které za měsíc se muselo řešit resuturou (přešitím).

 U Jany se porod přirozeně rozběhl a vše pokračovalo v naprosté psychické pohodě bez medikamentózních zásahů. Před porodem jsme se s Janou i lékařkou domluvily, že naše snaha bude směřovat k předejití velkého porodního poranění. Jana se přikláněla k nástřihu hráze. Já jí vysvětlila, že k rozhodnutí dojde až při jejím tlačení. Nakonec jsme nástřih provedli a došlo k bezproblémovému porodu. 

 Důvody k provedení nástřihu u Jany byly:

  • Obavy rodičky z velkého poranění – ne vždy stejně velká trhlina hráze se hojí podstatně hůře než stejně velký nástřih.
  • Anamnéza rodičky, resutura
  • Větší váhový odhad děťátka

 Jana odcházela z porodnice v dobré psychické i fyzické kondici. Spokojená máma s miminkem. Bez následných potíží související s porodním nástřihem.

 Katka Jurdová

 

Všechny příběhy

Zůstaňme spolu
v kontaktu

Jednou za čas vám pošleme novinky od nás spolu s doporučeními, jak pečovat o své zdraví.

Potvrdit