Tereza Dědková: Vyvolávaný porod na Obilním trhu

maminka Tereza Dědková:

Dne 11. 2. 2021 se nám narodila krásná zdravá holčička. Plánované vyvolání v 38+0 z důvodu hypotrofie plodu. Jakožto prvorodička jsem měla svoji představu o porodu, ale porodní plán jsem neměla, protože mi přišlo zbytečné si ho psát, když nevím, co mě vlastně vůbec čeká. Chtěla jsem si všechno komunikovat během porodu a nastalé situace.

Při příchodu nám byl proveden test na covid. Sestry i lékaři ochotní, milí, informovali o všem, co se dělo a co budou provádět. Bez souhlasu neudělali nic, vše mi vysvětlili, podpořili a uklidňovali. Bonding proběhl dvě hodiny a poté mi malou odvezli na novorozenecké na potřebná vyšetření. Já jsem se osprchovala a sestřička mě odvezla na odd. šestinedělí.

Co se týká vyvolávaného porodu, pro mě to bylo super, protože jsem se alespoň jako prvorodička nestresovala tím, jestli poznám kontrakce a jestli stihnu přijet do porodnice včas nebo jestli to nejsou jen poslíčci. Ale samozřejmě přirozený porod je přirozený porod...tělo se alespoň stihne pořádně připravit a nějakým způsobem si na přicházející bolest zvyká. Ale konec konců nejdůležitější je, abychom já a miminko byly zdravé a v pořádku. Ráda bych moc poděkovala své porodní asistence Michaele Černé, která byla absolutně úžasná!

Šestinedělí za mě super! Milý personál, čisto, klid a jídlo se taky docela dalo. Jeden den jsem byla na normálním pokoji a další dva dny na polonadstandardu. A obojí se dá, ale samozřejmě mít svoje soukromí s miminkem je nejlepší! Takže za mě, pokud bude nadstandard volný určitě doporučuji si o něj zažádat. Nikdo vás nebude zbytečně rušit. Personál byl úžasný, v případě dotazů se vším rádi poradili a vysvětlili. Jednou za čas se přišli zeptat, jestli je vše OK, jinak nás nikdo zbytečně nerušil.

Nemám absolutně, co vytknout! Příště bych určitě volila stejnou porodnici.

Porodní asistentka Michaela Černá:

S Terezkou jsme se potkala již ve 30. týdnu těhotenství, kdy byla odeslána svou gynekoložkou pro podezření na nízkou váhu plodu. To se nakonec ukázalo pravdivé, a tak bylo miminko dále sledováno na u nás na Gynekologicko-porodnické klinice v ambulanci pro riziková těhotenství. V tomto případě není příčina nízké váhy úplně vždy jasná. Může být spojena s habitem ženy (drobné postavy), ale může se jednat o nedostatečnou funkci placenty. To je hlavním důvodem, proč je doporučeno co nejdříve ukončit těhotenství. Pokud plod nejeví známky tísně, je možné čekat až do dokončeného 38. týdne . Proto bylo i zde nabídnuto ukončení těhotenství indukcí porodu v 38+0. 

Tím, že jsme byly s Terezkou spolu v kontaktu po celou dobu, co chodila do poradny, byla o všem poučena a tak byla z mého pohledu i psychicky připravena. Porod probíhal hladce, nejdříve jsme zkoušeli nefarmakologické metody tlumení bolesti, později jsem doporučila využití epidurální analgezie. Jak psala Terka, na tuhle bolest se nedá úplně připravit, a proto jsem ráda, že této možnosti využila a mohla se uvolnit a miminko pustit do porodních cest. I s epidurálem jsme využily možnosti polohování a pomohla jsem přivést na svět krásnou, zdravou holčičku. Sice byla malinko menší než běžně v termínu narozené děti, ale to jí nic na vitalitě neubralo. Jsem moc ráda, že jsem mohla pomoci a že vše dopadlo dobře. 

Michaela Černá

Všechny příběhy

Zůstaňme spolu
v kontaktu

Jednou za čas vám pošleme novinky od nás spolu s doporučeními, jak pečovat o své zdraví.

Potvrdit