Jana H.: Jak jsem se trápila s endometriózou, než jsem přišla do Cermedu

Endometrióza je nejčastějším onemocněním žen v reprodukčním věku. V rámci Centra reprodukční medicíny (Cermed) na Gynekologicko-porodnické klinice FN Brno se léčbou endometriózy zabýváme dlouhodobě. V roce 2022 jsme s podporou Nadačního fondu Proni představili Cermed jakožto novou značku zastřešující komplexní, provázaný a mezioborový přístup k reprodukčnímu zdraví a od téhož roku jsme dokonce držitelem prestižní certifikace EuroEndoCert (více informací tomto článku), která dokládá, že splňujeme nejvyšší evropské standardy pro léčbu endometriózy.

Jak se endometrióza projevuje a čím si žena při boji s touto nemocí prochází? Přečtěte si rozhovor s jednou z našich pacientek, paní Janou H. V rozhovoru se dočtete, jak se endometrióza u paní Jany H projevovala, jak Jana H. postupovala při řešení svých potíží a jak se nakonec dostala k nám. Příběh paní Jany H. je příběh se šťatsným koncem – po terapii Jana H. otěhotněla a stala se matkou syna Davídka.

Jana H.

1. Jak se u vás endometrióza projevovala?


Endometrióza se u mě projevovala velmi silnými bolestmi břicha a později i dolní části zad. Nejdříve tyto bolesti byly jen při menstruaci, potom i mimo ni.

2. Kdy jste začala potíže řešit? Jak jste postupovala?


Snažila jsem se to řešit hned, protože bolest byla extrémně veliká, až jsem z ní doma i omdlela. Nejprve jsem to řešila se svojí gynekoložkou, která mě až po mém naléhání poslala na laparoskopii, čímž mi tuto nemoc doktoři potvrdili (v roce 2014). Řekli mi, že to nejde operovat a že mám mít co nejdříve děti. Jenže když v té době nemáte partnera, tak to nejde. :)

3. Jak jste se dostala do FN Brno? Jakou léčbu jste u nás podstoupila?


Do FN Brno jsem se dostala tak, že moje maminka už nemohla vydržet, jak pořád trpím (bolesti se čím dál více zhoršovaly) a začala hledat na internetu. A našla, že se touto nemocí zabývají dva doktoři v celé ČR. Jedním z nich byl docent Hudeček.

Na celou léčbu si už nevzpomínám. Ale pamatuji si, že jsem dostávala injekce Dipherelinu. Tehdy mi pan doktor vysvětloval, že navozuje „umělý přechod“. Pak už jsem byla se svým současným manželem, se kterým jsme se snažili o dítě za pomocí Centra asistované reprodukce (CAR, dřívější název Cermedu). Jenže bolesti byly tak velké, že se nedařilo a já začala mít i problém s chozením na záchod. Docent Crha z CARu mě poslal na vyšetření na urologii a na vyšetření střev, kde mi zjistili ložiska endometriózy na tlustém střevě. Operace byla nevyhnutelná a já ji podstoupila v Bohunicích v roce 2017, kde mě operoval primář Rovný a docent Weinberger.

Po operaci už nebránilo „nic“ tomu otěhotnět. Na začátku roku 2020 se mi pomocí IVF povedlo otěhotnět a narodil se nám syn Davídek.

Celý život budeme vděční doktorům, kteří mě operovali. Díky nim se můžeme těšit z našeho syna.

Davídek - syn Jany H., Cermed 

4. Jak k vám přistupoval personál FN Brno?


Za celou dobu léčby si nemůžu stěžovat na přístup personálu FN Brno. Všichni byli k nám velmi shovívaví a milí.

5. Je něco, co byste ženám s podobnými problémy chtěla vzkázat?


Všem těmto ženám bych chtěla vzkázat, aby nepodceňovaly bolesti při menstruaci. A aby se snažily vše řešit včas, dokud to ještě jde.

 Davídek - syn Jany H. 2, Cermed

 

doc. MUDr. Robert Hudeček, Ph.D.

Endometrióza je chronické progresivní onemocnění žen v reprodukčním věku. Nejčastěji se projevuje bolestivými symptomy s vazbou na menstruační cyklus a má negativní vliv na možnost spontánního otěhotnění. Léčba endometriózy je buď farmakologická, nebo chirurgická a často se tyto léčebné modality kombinují. Neoperační postupy léčby útočí na hormonální podklad tohoto onemocnění – pomocí injekcí nebo tablet lze navodit stav pseudomenopauzy nebo pseudogravidity. Chirurgické postupy léčby pak vedou k redukci ložisek endometriózy v těle pacientky a jejich smyslem je pokud možno obnovit reprodukční potenciál ženy. Často na tyto léčebné postupy navazuje pomoc Centra reprodukční medicíny „Cermed“. A řada pacientek otěhotní pomocí technik asistované reprodukce.

Centrum reprodukční medicíny Gynekologicko-porodnické kliniky je držitelem osvědčení evropské certifikační agentury EuroEndoCert. Dle kritérií Scientific Endometriosis Foundation a European Endometriosis League, byl Gynekologicko-porodnické klinice FN Brno přidělen statut certifikovaného centra pro endometriózu “Endometriosis centre of excellence“. Jedná se o potvrzení, že naše pracoviště poskytuje pacientkám s endometriózou léčebnou péči na nejvyšší evropské úrovni.

Všechny příběhy

Zůstaňme spolu
v kontaktu

Jednou za čas vám pošleme novinky od nás spolu s doporučeními, jak pečovat o své zdraví.

Potvrdit